Arra, hogy mennyi kincs lakozik a raktárak mélyén, remek példa az itt tárgyalt, rózsa motívumos épületdísz is. Bár már 1990 óta gyarapítja a múzeum gyűjteményét, mégis csupán a „Mesterségem címere – Körmendi és Vas megyei iparoscégérek és cégtáblák” című kiállítás kapcsán került újra a figyelem középpontjába. De mi is ez a tárgy és mi köze a cégérekhez?
A cégér ókori eredetű reklámhordozó, de a késő középkorban a kézművesség és a kereskedelem fejlődésével terjedt el igazán. Küllemre gyakran az adott mesterséghez illő tárgyat – szerszámot vagy készterméket – formázott (pl. lakatosoknál kulcsot, borbélyoknál réztányérat, pékeknél perecet stb.), amely különösen az általános írástudatlanság korszakában bírt fontos szereppel, hiszen képszerűsége könnyen útba igazította azt, aki valamilyen kézművest, fogadót vagy kocsmát keresett. Készülhetett fából vagy fémből, de az sem volt ritka, hogy az épület falára, homlokzatára vagy a kapu zárókövére faragták rá a megjeleníteni kívánt motívumot.
Utóbbira példa a most tárgyalt épületdísz is, hiszen rózsa ábrázolása Körmend egyik régi szállodájának nevét jeleníti meg képszerűen. „Hacker János derék fiatal vendéglős, ki a »Koronában« több éven át kedvelt főpinczér volt – ma nyitja meg hosszu utczai saját házában lévő »Rózsához« címzett vendéglőjét” – olvasható az 1890. január 12-én megjelent Rábavidék hasábjain. A mai Rákóczi és Kossuth utcák sarkán létesült fogadó hamarosan nagy népszerűségre tett szert. Nem csoda, hiszen nagyteremmel, vendégszobákkal, „kuglizóval” csalogatta a vendégeket, 1910-től pedig – megérezve az „idők szelét”- mozielőadásokat is vetítettek a kerthelyiségben. Utóbbi olyannyira sikeres vállalkozásnak bizonyult, hogy Hacker János 1912-ben önálló moziépületet építtetett a szálloda melletti telken. Vélhetően emiatt adta bérbe 1913 és 1924 között a „Rózsát”, hiszen a két vállalkozást nehéz lett volna összeegyeztetnie. Később aztán visszavette a vendéglőt, ám 1931-ben végleg megvált tőle: a pinkamindszenti Gáspár Sándor vette meg, aki 1945-ös megszűnéséig működtette azt. Ekkor ugyanis német származására hivatkozva elvették tőle a fogadót, az épületből előbb kommunista pártház lett, majd lebontották, helyére emeletes lakóház, járda, parkoló került.
Az egykori „Rózsa” fogadó épülete mára elenyészett, képi ábrázolása azonban szerencsére, egy képeslap formájában fennmaradt. A lap egyik érdekessége, hogy nem csak a fent tárgyalt, rózsa emblémás épületdísz látható rajta, hanem egy másik, múzeumban őrzött, körmendi cégjelzést is megjelenít: Horváth József lakatos kulcs alakú cégérét.